יום שבת, 17 ביוני 2017

CBT בעצימות נמוכה: LICBT


יישום הנחיות המכון הלאומי לבריאות ומצוינות קלינית
לטיפול פסיכולוגי בהפרעות דיכאון וחרדה:

מודל NICE באנגליה

היוזמה להרחבת הגישה לטיפולים פסיכולוגים מבוססי ראיות


בשנת 2007 הודיעה ממשלת בריטניה על יוזמה להרחבת הגישה לטיפולים פסיכולוגים מבוססי ראיות (IAPT) עבור הפרעות דיכאון וחרדה בשירותי הבריאות הציבוריים. בין השנים 2008-2014 הוכשרו והועסקו במסגרת היוזמה כ-6,000 מטפלים, שנתנו מענה לכ-15% מהמטופלים עם הפרעות דיכאון וחרדה בקהילה. תכנית ההכשרה התמקדה בלימודי פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית (CBT), היות ובתחום זה היה מחסור ניכר במטפלים. הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי הומלץ כטיפול יעיל ביותר עבור כל הפרעות הדיכאון והחרדה (הפרעת פאניקה, הפרעת חרדה כללית, חרדה חברתית ופוביות ספציפיות) כולל  OCD ו-PTSD. השימוש ב-CBT זכה לתמיכה משמעותית מהמכון הלאומי לבריאות ומצוינות קלינית (NICE).     בנוסף, מחקרים הראו שיש אנשים המגיבים היטב להתערבויות באינטנסיביות נמוכה (PWP), ולכן פותחו גישות טיפוליות.

עבור דיכאון קל עד בינוני ועבור חלק מהפרעות החרדה אשר כוללות מדריכים לעזרה עצמית, טיפול CBT ממוחשב וקבוצות פסיכו-חינוכיות. עם זאת, במקרים של דיכאון בינוני עד חמור והפרעה פוסט-טראומתית הומלץ על התערבויות פרטניות באינטנסיביות גבוהה (פנים מול פנים). כמו כן, כלכלנים וחוקרים קליניים מצאו שההשקעה הכספית בהרחבת הטיפולים הפסיכולוגיים תכסה את עצמה הודות לצמצום בעלויות ציבוריות הקשורות לדיכאון וחרדה (הוצאות רווחה ועלויות רפואיות) ולהגדלת הכנסות (מיסים מחזרה של מטופלים לעבודה, עלייה בפרודוקטיביות וכדומה).

התכנית להכשרת המטפלים נמשכה כשנה ושילבה לימודים תיאורטיים יחד עם התנסויות מעשיות. לימודי ה-CBT כללו טיפול קוגניטיבי ואקטיבציה התנהגותית עבור דיכאון; התערבויות קוגניטיביות של בארלו וקלארק להפרעת פאניקה; חשיפה ממושכת (PE) וטיפול באמצעות עיבוד קוגניטיבי עבור PTSD (עדנה פואה ופטרישיה ריסיק בהתאמה) ואוסף מיומנויות קוגניטיביות-התנהגותיות. בנוסף, נלמדו התערבויות באינטנסיביות נמוכה שפותחו על ידי דיוויד ריצ'ארדס תוך התייחסות לערכים, תרבות, מדיניות ושונות בהקשר התעסוקתי, החברתי והבריאותי.        

הפיילוט של היוזמה יצא לדרך בשנת 2008 ותכנית העבודה כללה 7 קווים מנחים:
(1) פניה לשירות יכולה להיעשות באופן עצמאי או דרך רופא המשפחה.
(2) ביצוע הערכה ממוקדת לזיהוי הבעיות המרכזיות של המטופל בהקשר האישי והחברתי, וקביעה משותפת של מטרות ותכנית הטיפול.
(3) יישום גישת טיפולית המציעה תחילה למטופלים עם הפרעות חרדה או עם דיכאון קל עד בינוני התערבויות באינטנסיביות נמוכה, היות ומטופלים רבים מגיבים היטב להתערבויות אלה. למטופלים שלא יגיבו להתערבויות באינטנסיביות נמוכה ולמטופלים עם הפרעת דיכאון/חרדה חמורה או הפרעה פוסט-טראומטית יוצע טיפול באינטנסיביות גבוהה. כל הטיפולים המוצעים מומלצים על ידי המכון הלאומי לבריאות ומצוינות קלינית.       
(4) מתן ייעוץ תעסוקתי במידת הצורך כבר בתחילת הטיפול (במקרים של אבטלה או סכנה לפיטורים) היות ופתרון קשיים תעסוקתיים עשוי להקל על הטיפול הפסיכולוגי ולהפך.
(5) הזנת נתונים למערכת הממוחשבת יחד עם אמצעים לדיווח עצמי (שאלונים שממלא המטופל) במטרה לאפשר למטפלים ולמפקחים לעקוב אחר התקדמות הטיפול ולבצע התאמות טיפוליות כנדרש.
(6) כל המקרים הטיפוליים יידונו בקביעות בתדירות שבועית ותתקבלנה החלטות בהתאם. (7) כל המטופלים יקבלו ציון טרום-טיפול ופוסט-טיפול עבור מדדי התוצאה העיקריים. החלמה נחשבת לירידה ניכרת בציון הפוסט-טיפולי (כלומר, ירידה משמעותית בסימפטומים הקליניים).


בשנת 2011 פורסמו ממצאים חלקיים של הפיילוט. נמצא כי שיעורי ההחלמה הממוצעים התקרבו מאוד לשיעורים שהיו צפויים אך טרם הגיעו אליהם. כצפוי, חלה עלייה ברווחים מתעסוקה וירידה בהוצאות הרווחה. ממצאים אלה מחזקים את הדרכים המוצעות על ידי ה-IAPT לשיפור השירותים הפסיכולוגיים במקומות בהם לא מגיעים לנתונים דומים. בשלב השני של הפיילוט שתוצאותיו טרם פורסמו, נבחנו טיפולים מבוססי ראיות שאינםCBT  עבור דיכאון קל עד בינוני, במטרה להגדיל את מגוון הטיפולים המוצעים במסגרת IAPT. כמו כן, פותחה תכנית מיוחדת עבור ילדים, בני נוער וצעירים עם הפרעות דיכאון וחרדה. בנוסף, נבחן תת הייצוג של מטופלים מגיל 65 ומעלה ומטופלים מקבוצות מיעוט. יש לציין כי אתגר מרכזי עתידי להתקדמות התכנית הינו קיום קשרים מקצועיים ביןIAPT  לבין מערכות שירותי בריאות ציבוריות נוספות. הטמעה מיטבית של הטיפולים הפסיכולוגיים מבוססי הראיות בשירותים השונים (מעבר לפיילוט) הינה הכרחית להצלחת התכנית. על כן, קיימת חשיבות רבה ליצירת קריטריונים שיקבעו מהו הטיפול הפסיכולוגי המתאים עבור כל מטופל לאורך כל שלבי הטיפול בו. בנוסף, יש לסייע ולהקל במעבר בין הטיפולים והשירותים השונים כאשר הדבר נדרש וראוי.
Google
CBT בעצימות נמוכה: LICBT
Rated 5/5 based on 1 reviews
יגאל אלון 157
תל אביב, ישראל 6745445
Phone: 972-3-6031552

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

נדיבות אוהבת במערכת יחסים זוגית

לפני שבועיים, ביום שישי בצהריים, קפצתי לסופר לעשות השלמות מצרכים לשבת.  בעודי מהלך בין המדפים, קפצה לי מחשבה ספונטנית:  בת הזוג החדשה של...