אישיות פאסיבית אגרסיבית


פאסיב אגרסיב  -
בואו נודה באמת - כולנו משתמשים מדי פעם בפאסיב אגרסיב. כשאנחנו בוחרים באפשרות הקלה הזו אנו זוכים בתחושת צדק זמנית, אבל למעשה פוגעים בעצמנו ובאנשים שאנחנו אוהבים.
 אגרופים? חס וחלילה... 

מה זה פאסיב - אגרסיב בעצם?
אפשר לומר שזו סדרה של התנהגויות הפוגעות באחרים, תוך תחושה עצמית של פגיעה וקורבנות.

תקשורת פאסיבית- אגרסיבית

תקשורת עקיפה, או כזו שיש בה סתירות. למשל אדם שלעולם לא אומר לא, וכתוצאה מכך הופך להיות "קדוש מעונה" שסובל בשתיקה בסיטואציות אליהן הוא נגרר חרף רצונו החבוי.
כאשר הוא סובל, הוא לא יסתפק בסבל דומם אלא יביע את כעסו בשלל תלונות, מבלי להביע במפורש את צרכיו האמיתיים:
"אני גמור, עבדתי כל הלילה כדי לסיים את המשימה שנתת לי... לא, מה פתאום, בטח שאני שמח לעשות את זה!".


התלונות יופנו כלפי אלה שכועסים עליו. כמובן שתלונות הן התנהגות מוכרת לכולנו, אבל כאשר אדם מרבה להתלונן מבלי לנסות לשנות את הנסיבות אזי מדובר כבר בפאסיב- אגרסיב.
צורת תקשורת נוספת היא של מסרים מבולבלים: נניח, אדם שדוחה את העזרה המוצעת לו אף על פי שהוא רוצה בה. באמצעות דחיית העזרה הוא יכול להמשיך בהאשמה ובצדקנות עצמית שמובילה לתחושת עליונות.
דוגמה אחרת של תקשורת כזו היא של תלונה במסווה של מחמאה:
"יופי, דו"ח מרשים מאד, גם אם לא כתבת את רובו בעצמך".
הם יינקטו באקט של הימנעות רגשית, כמו בחירה להיפרד מאדם משמעותי באימייל או בהודעת טקסט.  התנהגויות הימנעות אחרות הן לשכוח להחזיר טלפון, לתת בטעות מספר טלפון שגוי, או להחזיר למישהו טלפון בזמן שברור שאינו פנוי לענות.כך אותו אדם גורם לצד השני לסגת, במקום לסגת בעצמו. מקרה שכיח של תקשורת פאסיבית- אגרסיבית היא פשוט שתיקה מופגנת: אדם שלא עונה כששואלים אותו מה נשמע ("תבין לבד"), או שלא מגיב להאשמות המוטחות בו ("אין טעם").
פגיעה באחרים
ההתנהגות הפאסיבית-אגרסיבית לא מתבטאת רק בתקשורת חלקית.  התנהגויות רבות מביאות לפגיעה של ממש באדם אחר: במקום העבודה, כאשר אדם נענה למשימה אותה הוא לא רוצה לבצע (שהרי הוא לעולם לא יאמר "לא"), הוא יכול לבצע אותה באטיות נוראית, לאחר לעבודה, להזדחל כל הדרך או להתעכב בכוונה על כל פרט ופרט- וכך להביע את כעסו באופן עקיף שפוגע בעמיתיו או במנהליו. תהליכים פאסיביים אגרסיביים כאלה בקבוצה מכונים ״שביתה איטלקית״ - הסיוט של כל הנהלה.
בחיים הפרטיים, דרך יעילה להימנעות מפעילות שאנו לא רוצים בה היא לבזבז כסף על דברים אחרים, עד שהתירוץ "אין לי כסף לזה" (לפעילות הלא- רצויה) יהפוך לעובדה בלתי ניתנת להפרכה.
טוקבקים משמיצים ואנונימיים, שמטרתם שיימינג ברשת, הם ביטוי פופולרי שמאומץ בחום בשנים האחרונות על ידי גולשים שבחיי היום יום מתמודדים בעיקר עם תחושת קנאה וצרות עין כלפי מושא ההשמצה שלהם.
עוד דרכים נפוצות לפגיעה פסיבית-אגרסיבית באחרים היא לגעת "בלי כוונה" בנקודות כואבות, למשל לספר בשבחו של חבר שמצליח בעבודה מסוימת- עבודה שאתה מאד רצית בה ולא התקבלת.


אבל פאסיב-אגרסיב לא מתבטא רק בפגיעה באחרים, אלא גם בפגיעה בעצמי: אנשים הנוטים לאופי פאסיבי-אגרסיבי חשים שיש נגדם טינה תמידית ושהם לא זוכים ליחס המגיע להם. כתוצאה מכך הם לא משקיעים את משאביהם בשינוי המצב אלא ניצבים פעם אחר פעם חסרי אונים מול העולם.

מדוע זו התנהגות פאסיבית- אגרסיבית?

משום שהם מטילים את האחריות על רגשותיהם ופעולותיהם על אחרים במקום על עצמם. הם ימצאו דרך לדחות כל עזרה המוצעת להם ויכחישו שכך הם פועלים.
הדרך היחידה לשנות את הדפוס הוא להכיר בעצמנו בקיומה של בעיה קבועה ועקבית, חוצת מצבים, ולפנות לעזרה מקצועית על מנת לשנות אותה עם דפוס יעיל יותר.


מכיר התנהגות פסיבית אגרסיבית נוספת?סיכמה: סמדר שטינברג

מבוסס על:

 

תגובות