יום ראשון, 26 בנובמבר 2017

חיידקי מעיים ו- PTSD

הפרעת דחק פוסט טראומטית, או בכינויה הרווח PTSD, נמצאת במוקד המחקר הפסיכולוגי בשנים האחרונות.
חיידקי מעיים ו-PTSD ?

את ההפרעה הזו נוטים לפתח אנשים שהיו מצויים בסכנת חיים עקב אסונות טבע, אובדן, פגיעה מינית או לחימה. מרבית המחקר על PTSD הוא אודות גורמי החוסן האישיים שבזכותם גם אלו שחוו אירועים קשים אינם מפתחים את ההפרעה.
בין הגורמים שנמצאו היו מרכיבים גנטיים מסוימים, חוויות ילדות ומצב סוציואקונומי.
מתוכם נפתחים כיוונים חדשים ויצירתיים:
קבוצת חוקרים מאוניברסיטה בדרום אפריקה, בחנו חיידקי מעיים ספציפיים (המכונים Gut Microbiome) שנמצא כי הם מהווים את אחד מגורמי החוסן. חיידקים אלה, בנוסף על תפקידם במערכת החיסונית ובחילוף החומרים בגוף, מפרישים נוירוטרנסמיטורים והורמונים שמשפיעים על החוסן הנפשי. כמות של החיידקים נמצאת במתאם גבוה עם מצבי דחק וחרדה, מה שמסביר את הקשר בין מתח נפשי לבין קשיים בעיכול ופגיעות גופנית כללית.
החוקרים מצאו, שבקרב אלו שסבלו מפגיעה בילדות, כמות החיידקים במערכת העיכול נמוכה במיוחד והם סובלים מדלקות חוזרות ומוויסות לקוי של המערכת החיסונית. על אף שלא ניתן לבסס סיבתיות אודות הקשר בין ריכוז החיידקים להסתברות לפיתוח PTSD בעקבות אירוע טראומטי, הנתון מרחיב את היריעה אודות הגורמים שעלולים לתרום להתפתחות ההפרעה.
גורם זה, לדברי החוקרים הינו משמעותי במיוחד כיוון שבאמצעים פשוטים יחסית ניתן לשלוט ברמתו בגוף, באמצעות נטילת תרופות וביצוע שינויים תזונתיים. התערבות תזונתית כזו, יכולה לסייע לאנשים שנמצאים בקבוצת סיכון גבוה עקב הימצאותם של גורמים אחרים ולהוות טיפול משלים גם עבור מי שעברו טראומה.

מחקר זה, שבוחן את הקשר בין גורמים ביולוגיים-פיזיולוגיים להפרעת דחק פוסט טראומתית מהווה פתיח למחקר רחב היקף הבוחן את הקשר בין קבוצת חיידקי המעי הללו לבין הפרעות נפשיות נוספות המערבות טראומה, דיכאון וחרדה.

מקור:
http://www.sun.ac.za/english/Lists/news/DispForm.aspx?ID=5228

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

נדיבות אוהבת במערכת יחסים זוגית

לפני שבועיים, ביום שישי בצהריים, קפצתי לסופר לעשות השלמות מצרכים לשבת.  בעודי מהלך בין המדפים, קפצה לי מחשבה ספונטנית:  בת הזוג החדשה של...